Obecnie bardzo często zdarza się, że dzieci spędzają wiele godzin dziennie przed ekranem komputera, telefonu komórkowego lub konsoli grając w gry wideo. Każde małe dziecko wie już jak pobierać aplikacje, które gry są w danym momencie modne i wszystkie tego typu informacje. Ilość czasu spędzanego przez nich przed ekranem może być niebezpieczna zarówno dla ich wzroku, jak i zdrowia psychicznego. Istnieją gry, w których przemoc jest głównym tematem i jest to powód do niepokoju dla dużej liczby rodziców. Z tego powodu ważne jest poważne podejście do tej kwestii.
Czy moje dziecko jest uzależnione od gier wideo?
Idealnie byłoby, gdyby dzieci grały w gry wideo od do 9 godzin tygodniowo. Jeśli przekraczają ten czas, popadają w uzależnienie, które jest bardzo niebezpieczne i w mniejszym lub większym stopniu wpływa na nich. Należy zauważyć, że granie w gry wideo nie zawsze jest negatywne, ponieważ są one zalecane do poprawy zdolności motorycznych i umiejętności poznawczych. U dzieci zwiększa się uwaga wzrokowa i pojawia się świetne samopoczucie, ponieważ robią coś, co sprawia im przyjemność. Tutaj poznasz wszystkie korzyści wynikające z gier wideo.
Nie jest bardzo trudno zorientować się, że dziecko jest uzależnione od gier wideo. Jeśli dziecko woli być za ekranem niż bawić się z przyjaciółmi, jeśli przestaje spędzać czas z rodziną lub jeśli jego oceny w szkole spadają, to właśnie wtedy trzeba zacząć coś z tym robić, zanim będzie za późno. Aby tego uniknąć, kluczem jest rozmowa. Można na przykład powiedzieć dziecku, że może się bawić dopiero wtedy, gdy skończy pracę domową lub obowiązki w domu. W okresie dojrzewania to czas, kiedy te rozmowy stają się nieco bardziej skomplikowane, więc wypada poszukać nowych alternatyw, takich jak wspólne wykonywanie czynności, uprawianie sportu, wyjście do kina czy oglądanie rodzinnego filmu w domu.
Jeśli niestety Twoje dziecko się uzależniło, będziesz musiał zapobiec spędzaniu przez nie tak dużej ilości czasu za konsolą, odmierzając czas, w którym z niej korzysta i starając się zaproponować mu inne zajęcia, które mogą być dla niego atrakcyjne. Jeśli jednak to nie zadziała, rozwiązanie musi być bardziej drastyczne, gdyż jedynym sposobem na zatrzymanie uzależnienia dziecka jest odebranie mu telefonu komórkowego lub jakiegokolwiek urządzenia używa do gry. W przypadku, gdy dziecko staje się agresywne, a wszystkie zastosowane taktyki nie przynoszą rezultatów, pozostaje jedynie szukać pomocy u psychologa, profesjonalisty.